Тема. Казкові квіти «Петриківки»
Мета. Розширення знань про види декоративно-ужиткового мистецтва; розгляд засобів виразності Петриківського розпису; закріплення знань про декоративну композицію та її цілісність; розвиток навичок та вмінь працювати в техніці «Петриківка»; ознайомлення з творчістю Катерини Білокур і Марії Приймаченко; формування почуття прекрасного та бережливого ставлення до духовної спадщини українців.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: аркуші паперу, фарби, пензлі, роботи вчителя образотворчого мистецтва, репродукції картин художниць: К.Білокур,
М. Приймаченко.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Декоративно-прикладне мистецтво – один із видів образотворчого мистецтва( продовжує учень - це створення ужиткових та побутових предметів, що вирізняються декоративною образністю).
Робота в групах. Об’єднайтеся, оберіть капітана. У додатку під № 1 завдання. (Із літер скласти один із видів декоративно-прикладного мистецтва).
1. Вишивка
2. Ткацтво
3. Гончарство
4. Писанкарство
5. Художній розпис.
Це тільки деякі види. Існують такі: лозоплетіння, витинанка, батик, флористика і багато інших.
Гра «Дебати»
Капітани команд, переконайте мене та всіх присутніх, що ваш вид прикладного мистецтва найвагоміший. (Капітани дають визначення видів).
Слова вчителя. Переконали, що кожний вид прикладного мистецтва має місце бути. Вони співвіснують, доповнюють один одного та переплітаються між собою впродовж віків.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
У багатоголоссі українського народного мистецтва є дві найбільш його яскраві зірки – Катерина Білокур і Марія Приймаченко, які ведуть різні «тони». Перша художниця – конкретно-чуттєвий, друга – фантастично-умовний.
(Слайди К.Білокур, М.Приймаченко)
Давайте переглянемо їхні неперевершені роботи (під мелодію переглядають роботи).
Хто прокоментує творчість художниць? (Відповідь дитини. У творчості К.Білокур ретельно вивчаються найскладніші форми рослинного світу. У творчості М.Приймаченко – узгоджуються тематично-декоративні композиції.)
Запитання
Що є спільного в роботах майстрів? Скажіть? (Відповідь дитини: рослинні мотиви, квіти).
Які є відмінні риси? (Квіти, натюрморти К.Білокур більш природні, а квіти М.Приймаченко - декоративніші, з зображенням фантастичних звірів).
У їхніх творах тонко вловлена душа українського народу. Сюжети виконані на ґрунті багатовікових традицій.
IV. Практична робота.
Створювати й малювати ми будемо декоративну композицію Петриківського розпису. Наш експерт із Петриківки підготувала повідомлення, чому саме розпис має таку назву, вкаже на його особливості .
Виступ дитини.(Петриківський розпис зародився у селі Петриківка, що на Дніпропетровщині. Розписом називають живописні орнаменти або сюжетні композиції, виконані на стінах будівель, папері, картоні чи предметах побуту).
Що ж таке орнамент?
Виступ дитини. (Орнамент – це візерунок, побудований на ритмічному чергуванні й поєднанні геометричних елементів або стилізованих тваринних чи рослинних мотивів).
А декоративна композиція?
Виступ дитини. (Декоративна композиція – яскрава, барвиста, дещо казкова композиція. У ній художник спрощує, стилізує, декоративно переробляє всі елементи, які використовує.)
Слово вчителя.Але, на мою думку, в декоративній композиції важливу роль відіграє цілісність композиції. Цілісність – це властивість і якісний показник художнього твору, що об’єднує елементи, частини в єдине неподільне ціле.
Я пропоную свою послідовність виконання практичної роботи Петриківського розпису.
Слово вчителя. Особливості Петриківського розпису такі. Центральну квітку, плід чи ягоду розташовують так, щоб зобразити якомога привабливіше, показати багато дрібних деталей, виокремити серед них найвиразніші, найяскравіші.
А яка композиція в образотворчому мистецтві може бути?
Виступ дитини. (Композиція в образотворчому мистецтві може бути симетричною, коли одна половина зображення є віддзеркаленням іншої, ще - асиметричною, коли такого віддзеркалення немає).
Слово вчителя: Ви обрали для композиції квітку червоного маку.
Стилізуємо її, використовуємо допоміжні лінії квітки ромашки чи соняшника. Коло ділимо на рівні частини та вимальовуємо пелюстки. Змінивши форму пелюстки, ми отримаємо квітку.
Вправа «Малюємо в уяві». Повторюємо елементи дрібних деталей. (Діти повторюють за вчителем).
Експерт наш продовжить (Вправи з Петриківського розпису).
Зачекай, я виконуватиму вправи фарбами.
Вправа 1. «Гребінчик» - це мазок, у якого «тоненький вусик» знизу.
Вправа 2. «Зернятко» - це мазок, у якого «тоненький вусик», спрямований угору.
Вправа 3. «Горішок» - це мазок із двох «гребінчиків» у вигляді підкови.
Вправа 4. «Перехідний мазок» накладається двома фарбами. Сухим пензлем беруть одну, потім іншу фарбу, слід однієї фарби плавно переходить в іншу.
Ягоди калини можна виконати пальцем.Барви розпису мають символічне значення.
Зелений колір – весна, пробудження.
Синій – небо, спокій, вода.
Жовтий – сонце, життя, осінь.
Червоний – вогонь.
Коричневий – земля-годувальниця.
Білий – чистота.
Чорний – земля.
Робота в парах. (У додатку під № 2 завдання). Відповідь в усній формі. Які елементи стилізації можна використати? А щоб ви налаштувалися на практичну індивідуальну роботу, виконаємо психологічний тренінг. Повторюємо.
- Ми сини та дочки наших дідів та прадідів.
- Я продовжу традиції свого народу.
Давайте послухаємо мелодію лісу. Які асоціації у вас виникли? (Затишок, спокій).
Індивідуальна робота у додатку під № 5.
Вправа для моторики рук «Багатоніжки». Працюємо (діти працюють над практичною роботою, вчитель допомагає).
Під час практичної діяльності діти за допомогою робіт вчителя(які вони переглядають) різних картин художників Петриківського розпису. Обирають роботу, яка найбільше вразила їх своїм колоритом, виразністю чи композиційним вирішенням. Починають працювати над ескізом Петриківського розпису.
Учитель допомагає дітям у вирішенні побудови композиції й виправляє помилки, які учні допускають.
У ході роботи вчитель пропонує для загального розвитку учнів рубрику « Чи знаєте ви, що…». Для реставрації картин використовують клей, який готують із сухих плавальних міхурів «червоної риби» та бджолиного меду. Цей клей за структурою дуже нагадує старовинні ґрунти й фарби. Щоб закінчити композицію Петриківського розпису, знадобиться 3-4 годин занять.
V.Підсумок уроку.
Слово вчителя. Покладіть, діти, знаряддя праці й уважно послухайте. Яка ж тема уроку у нас сьогодні? (Казкові квіти Петриківки). До нас завітав чарівник і запропонував гру «Так» чи «ні». Але ствердження адресовані вчителю. Ви мені допоможете?
Запитання чарівника
- Художній розпис – жанр декоративно-прикладного мистецтва.(Ні).
- Діти створювали декоративну композицію. (Так).
- Петриківський розпис має вісім вправ (Ні).
- . Важливу роль у декоративній композиції відіграє цілісність (Так).
Слово вчителя.Уважно подивіться на кухонну дощечку. Які я використала барви, що мають символічне значення? (Коричневий, червоний, зелений).
Молодці! Всі, хто брав активну участь на уроці, я дозволю собі поставити бали високого рівня. Враховуючи повноту й правильність відповідей, ви одержуєте: капітани команд - по 10 балів, експерт - 11 балів.
Домашнє завдання.
Звернути увагу на різні вироби декоративно-прикладного мистецтва, які є вдома.
Заключне слово вчителя. Приймаченківська «звірина серія» останніх років – явище унікальне й не має аналогів ні у вітчизняному, ні у світовому мистецтві.
Науковець якось запропонував К.Білокур продати одну з робіт. Художниця дала чітку відповідь: « Мати своїх дітей не продає». Відданість творчості не має меж.
І як би ми не володіли комп’ютерною графікою – це прекрасно, такого духовного задоволення, піднесення стану душі, як власними руками намалювати малюнок, виготовити листівку чи сувенір, ми не отримаємо. Шануймо майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, тому що це те, що дає нам естетичну насолоду, що збагачує наші душі красою.
Наша Україна – колиска талантів, народного мистецтва.
Дякую за увагу!